Výroba kartonáže

Vše (skoro) o vlnité lepence a kartonu

Není krabice jako krabice

Zpracování vlnité lepenkyKartonové obaly neboli obaly z vlnité lepenky, jsou nejrozšířenějším obalem používaným po celém světě. Od roku 1874, kdy byla patentována výroba dvouvrstvé vlnité lepenky, význam a využití tohoto druhu papírového obalu velice rychle rostl. Oblíbenost papírových obalů, a zvláště obalů z vlnité lepenky, je dána řadou výborných vlastností tohoto materiálu:

  • vysoká pevnost
  • snadná zpracovatelnost
  • možnost potisku, laminace
  • vysoká variabilita zpracování
  • recyklovatelnost a významný podíl již recyklovaných papírenských materiálů
  • nízká hmotnost prázdného obalu
  • výborná manipulace
  • stejnoměrná tloušťka a rovnost (důležité při automatickém balení)

 

Parametry obalů z vlníté lepenky aneb Jak poptávat kartonáž?

I když vypadají „papírové krabice“ jako jednoduchý obal, opak je pravdou. Pro výrobu kartonových krabic a dalších obalů je základem materiál - vlnitá lepenka. Vlnitá lepenka se vyrábí slepením několika vrstev papíru, kdy se téměř vždy střídá rovný krycí a zvlněný papír (tzv. vlna).

Vlnité lepenky se rozlišují podle:

  1. materiálů použitých na jejich výrobu
  2. velikosti zvlněné vrstvy
  3. počtu jednotlivých vrstev

 

Zejména tyto tři aspekty ovlivňují výsledné mechanické vlastnosti, plošnou hmotnost a tloušťku konkrétní vlnité lepenky.

 

1. Materiál

Vlnitá lepenka se většinou skládá z několika druhů materiálů, neboť na krycí a zvlněné vrstvy se používají různé materiály.

 

Krycí papíry:

Kraftliner  je nejkvalitnější papír, který se používá jako krycí vrstva. Je vyroben s minimálně 80% podílem sulfátové buničiny z nově vyrobeného materiálu – není z recyklovaného papíru. Hmotnost papíru je 115–440 g/m2. Má tedy maximální pevnost, dobře odolává proražení a odolává chladu či vlhkosti. Kraftliner je doporučován při náročné přepravě, dlouhodo­bém skladování v horších klimatických podmínkách nebo při expedici nebezpečných materiá­lů. Krabice z tohoto materiálu se doporučují také na stěhování.

 

Testliner je vícevrstvý papír vyráběný z recyklovaného materiálu, podíl buničiny není určen. Plošná hmotnost papíru je 120–200g/m2. Oproti kraftovému papíru je cenově výhodnější. Má nižší odolnost vůči průtlaku či proražení. Testliner se doporučuje spíše pro přepravu na kratší vzdálenosti (např. k přepravě brožur apod.). Rozlišují se 4 typy – typ 1 je kvalitou nejblíže Kraftlineru, typ 4 je několikrát recyklovaný.

 

Schrenz (šedák) je nejméně kvalitní papír vyrobený ze směsného sběrového papíru s plošnou hmot­ností  70–140 g/m2. Používá se především jako vnitřní vrstva u vícevrstvých lepenek.

 

 

Zvlněná vrstva

Krabice z vlnité lepenkyZvlněná vrstva má za úkol co nejvíce absorbovat tlak, který na lepenku působí. Kvůli tomu je nutné, aby tento materiál byl co nejpevnější. Druhy materiálů na zvlněné vrstvy (tzv. „fluting“):

Halbzellstoff (polobuničina) se používá pro nejkvalitnější zvlněné vrstvy. Je to velmi pevný polobuničitý papír vyrobený z dřevěných vláken, který je odolný proti nárazům.

 

Wellenstoff (lepší šedák) je recyklovaný papír vyrobený z tříděného (kvalitnějšího) sběrového papíru. Přidává se do něj škrob, čímž se jeho pevnost blíží polobuničině.

 

Schrenz (šedák) je nejméně kvalitní recyklovaný papír vyrobený ze směsného sběrového papíru.

 

2. Velikost vlny

Nejčastěji používanými druhy vln jsou vlny A, C, B a E.

 

A - Hrubá vlna (4,0–4,8 mm) je nejstarší druh vlny, vykazuje velmi dobrý tlumicí účinek. V praxi se hodně používá u nejodolnějších typů lepenky, nejčastěji jako součást 7vrstvé vlnité lepenky CAA.

 

C - Střední vlna (3,2–3,9 mm) je nejpoužívanější druh vlny a vykazuje velmi dobré univer­zální vlastnosti.

 

B - Jemná vlna (2,1–3,0 mm) se používá pro méně citlivé nebo samonosné balené produk­ty. Časté je použití ve spojení s C vlnou do 5vrtsvé vlnité lepenky BC, které nachází uplatnění zejména u průmyslových obalů.

 

E – Mikrovlna (1,0–1,8 mm) se používá u rozměrově malých obalů a všude tam, kde má být obal kvalitně potištěn. Pro tuto vlastnost bývá také používána ve spojení s B vlnou. BE vlna zajišťuje dobré fyzikální parametry a navíc je dostatečně hladká a rovná pro kvalitní flexotisk.

 

3. Počet vln

V současné době se používají dvou- tří-, pěti- a sedmivrstvé lepenky s různou kombinací vln. Vrstvou se rozumí každý jednotlivý papír. U vícevrstvých lepenek (5VVL a 7VVL) určují přibližnou tloušťku lepenky součty výšek jednotlivých vln. Nosnost záleží na několika faktorech, jako jsou rozložení zboží v krabici, způsob fixace, způsob přepravy a další. Obecně lze říci, že čím těžší a objemnější předmět, tím více vrstev je třeba k jeho bezpečnému zabalení.

Vlnky

Další parametry vlnité lepenky a kartonových obalů

Další vlastnosti a parametry, které spoluvytvářejí vlastnosti a vzhled finálního obalu z vlnité lepenky jsou:

  1. barva
  2. potisk
  3. laminace a impregnace
  4. způsob spojení obalu
  5. vnitřní vybavení obalu

 

1. Barva vlnité lepenky

Barevné provedení se u vlnité lepenky udává z obou stran. Základní provedení je hnědo/hnědá, dále pak bílo/hnědá nebo bílo/bílá. Možné jsou i další barevné varianty, které jsou buď řešeny probarvením lepenky přímo ve výrobě, a nebo dodatečným kašírováním (polepením) další vrstvou papíru požadované barvy.

 

2. Potisk kartonových obalů

Potisk vlnité lepenkyMožnosti potisku (a dalších povrchových úprav) kartonových obalů jsou v dnešní době téměř neomezené. Nejčastější metoda potisku kartonů se realizuje přímo během výroby flexotiskem.  Flexotisk je technika tisku z výšky, s hojným komerčním využitím u potiskování velkých formátů měkkých materiálů, jako jsou fólie, lepenky a kartóny. Dále se na malé série využívá „SÍTOTISK“. Sítotisku se také říká „šablonový tisk“. U této techniky se na potiskovaný materiál protlačuje barva přes prostupná místa šablony (síta). Lze takto tisknout na běžné materiály i méně tradiční povrchy, jako jsou kov, keramika, kůže a sklo. Nejsložitější a nejkvalitnější potisky (více barev, parciální lakování apod.) se většinou řeší kašírováním, tzn. nalepením kvalitně potištěného papíru (většinou ofsetovým tiskem) na vlnitou lepenku.

 

3. Laminace a impregnace vlnité lepenky

Laminace a impregnace  vlnité lepenky jsou způsoby zvýšení jejich užitných vlastností. Laminace je „přilepení“ další vrstvy, nejčastěji LDPE fólie. Takto upravená vlnitá lepenka je nepromastitelná a zdravotně nezávadná. Samozřejmě jí lze použít pro výrobu kartonů, tvarových výseků, proložek, vnitřní výbavy atd. Pomocí impregnace speciálními nátěry umíme vyrobit antistatickou nebo antikorozní vlnitou lepenku a obaly z ní.

 

4. Způsob spojení kartonového obalu

Rozdílné jsou i způsoby spojování kartonáží z lepenkových tvarovaných přířezů do hotových skládatelných krabic. Spojování vlnité lepenky je možné:

  • skládáním – spojování díky tvarovým výsekům (otvorům a zámkům)
  • lepením lepidlem – nejčastější způsob spoje
  • šitím plochým drátem – nejpevnější způsob spoje (nejčastěji velké boxy, obaly z 5VVL a 7VVL lepenky)
  • přelepením lepicí páskou - tam kde by vnitřní i vnější záložka překážela výrobku nebo dalšímu obalu
  • kombinací výše uvedeného

 

5. Vnitřní vybavení/výplň papírové krabice

Polystyrenová fixaceVnitřní vybavení je častou součástí papírové krabice a slouží především k fixaci zabaleného zboží, k oddělení jednotlivých (i rozdílných) výrobků v rámci jedné krabice a ke zvýšení ochrany balených produktů. Vnitřní vybavení může mít podobu mřížky, proložky, tvarové fixace, přepážky atd. a je vyráběno nejen z vlnité lepenky, ale dalších druhů papíru nebo jiných materiálů jako je pěnový polyetylen, polystyren, výplňové systémy a fixace apod. Kompletní sortiment všech dalších obalů a obalových materiálů naleznete na www.tart.cz/obalove-materialy.

 

 

Kontakty